Kirjallisuuden käyttö tv:ssä ja radiossa

Tekijällä on oikeus saada korvausta teostensa käytöstä televisiossa ja radiossa.

Miten korvausta saa?

  • Radio- ja tv-käyttökorvauksia tilitetään kaksi kertaa vuodessa, poikkeuksena yli 1000 euroa olevat kertakorvaukset, jotka tilitetään välittömästi.
  • Saadakseen korvausta teostensa käytöstä radiossa ja televisiossa tulee tekijän solmia Sanasto-sopimus.
  • Radio- ja tv-korvauksia ei tarvitse erikseen hakea, vaan ne maksetaan tekijälle automaattisesti.
  • Tekijä voi halutessaan kieltää teostensa käytön televisiossa ja radiossa, jolloin hänen tulee ilmoittaa Sanastolle kielto-oikeutensa käytöstä. Sanasto ylläpitää luetteloa kielto-oikeutta käyttäneistä tekijöistä ja toimittaa sen tv- ja radioyhtiöille.

Yleistä radio- ja televisiokorvauksista

Sanasto hallinnoi  tekijänoikeuslain 25 f §:n 1 ja 3 momenttien mukaista sopimuslisenssiä opetus- ja kulttuuriministeriön päätöksellä. Lainkohdan nojalla on mahdollista myöntää lupia ja kerätä korvauksia tekijänoikeussuojan alaisten kirjallisten teosten käytöstä radiossa ja televisiossa.

Radio- ja tv-käyttökorvausten hallinnointi siirtyi Sanastolle 1.5.2010 alkaen. Aiemmin korvaukset teosten käytöstä radiossa ja televisiossa tilitettiin Sanaston jäsenjärjestöjen toimesta nk. Kirjailijat-sopimuksen puitteissa.